• info@asyahastanesi.com
  • +90 212 537 16 16 / 444 5 565

Total kalça protezi

Total kalça protezi, kalça eklemi ileri derecede harap olmuş hastalarda, hasarlı eklemin yapay bir eklemle değiştirilmesi ameliyatıdır. Kalça protez kobalt krom veya titanyumdan imal edilen ana parçalar ile bunların eklemleştiği yerde plastik, metal veya seramik ara parçalardan oluşur.
Tedavi :
Protez ameliyatlarında, Gerek operasyon öncesi, gerekse operasyon sonrası en önemli şartı fizik tedavidir. Bunu iki şekilde değerlendirmek daha doğru olacaktır.
İlk olarak operasyon öncesi hastanın ağrıdan kaynaklanan ciddi şikâyetleri, kalçasını kullanmasını engellemekte, hasta ameliyata normal kas gücünün çok daha azı ile girmektedir. Bu olumsuz durum ameliyattan kaynaklanan komplikasyonları artırmaktadır. Hastanın ameliyat sonrası çabucak ayağa kalkması ve metabolizmasının çabucak eski haline dönmesi, ameliyat öncesi dönemde alacağı fizyoterapist eşliğinde tedaviye bağlıdır. Fizyoterapist yapacağı değerlendirme sonucu hastanın hangi kas grubunun zayıf olduğunu, duruşunun ne kadar bozuk veya dengesiz olduğunu tespit eder ve hastaya özel program hazırlar.
İkinci ve asıl önemli olan konu ameliyat sonrası fizik tedavidir. Protez operasyonu sonrası takılan mekanik eklemi etkili kullanabilmenin tek şartı bu aşamada yapılacak fizik tedavi rehabilitasyonudur. Çünkü hasta ameliyat sonrası gerek ameliyatın sebep olduğu sistemik rahatsızlıklar(tansiyon, baş dönmesi, denge kaybı) gerekse kas kuvvetindeki azalma sonucu (ameliyat sonrasında kas kuvveti normal düzeyinin 1 birim altına düşer) yürümekte zorlanır. Tüm bunlara eşlik eden ağrı hastanın yürümesini çok zor hale getirebilir veya yanlış bir yürüme şekli geliştirmesini sağlayabilir. Yanlış yürüme şekli ve kuvvetsiz kaslar proteze binen yükü artıracağından, protezin ömrü ve konforu azalabilir.