• info@asyahastanesi.com
  • +90 212 537 16 16 / 444 5 565

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum Kaplama nedir? (Zirkonyum Diş Kaplama)


Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.)renkleşmelerde kalıtsal yapı renkleşmelerinde, önceden dişleri kesilmiş kişilere, ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama), ağzında metal destekli köprü –kuron (kaplama) olan kişilere, kırık dişlerin düzeltilmesinde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak), dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde zirkonyum kullanılabilmektedir.

 

Zirkonyum kaplamalarının farkı nedir?

Yalıtkan özelliği vardır. Ayrıca yapıştırldıkları özel maddeler ısı yalıtımını diğer yapıştırıcılara göre daha fazla engellerler.
Zirkonyum doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur, çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle uzun köprülerde veya uzun dişsiz bölgelerde ön dişlerde zirkonyum tercih edilir.
Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Zirkonyum da ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.
Metal destekli porselenler kuron –köprü(kaplamalar) sadece mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Zirkonyumlar ise yapıları gereği hem mekanik hem de kimyasal olarak dişe yapışırlar. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları daha yüksektir.
Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi oluşmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.
Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
Ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.
Önceden yapılmış olan metal destekli porselen kuronlar nedeniyle dişetinde oluşan morluklar zirkonyum kaplamaların uygulanmasıyla ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.
Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski zirkonyum alt yapılı porselenlerde yoktur.
Vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir. oğru preparasyon ve yapıştırma materyalleri kullanıldığında diş etiyle uyumu çok iyidir, ağız hijyenine önem verildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.

Zirkonyum alt yapılı kuron –köprü dişler (kaplamalar) ne kadar sürede hazırlanır?

1. Aşamada anestezi yapılarak diş kesimleri yapılır ve dişlerinizden ölçü alınır. Bir sonraki aşama olan provaya kadar kesilmiş dişlerinizle rahat yemek yiyebilmek veya konuşabilmenizi sağlamak amacı ile geçicileriniz yapılır ve bunlar dişlere yapıştırılır. Bu ayrıca dişlerinizdeki olası hassasiyetleri de engeller.

2. Aşama labaratuarda hazırlanan altyapının diş eti uyumu kontrol edilir.

3. Son aşamada estetik ve yükseklik provası yapılır. Yapıştırma işlemi öncesinde bir ya da iki seans düzenlemeler, çiğneme yüzeylerinin kontrolleri ve estetik durum kontrol edilir. Daha sonra dişleriniz parlatılır ve ağıza yapıştırılır.