• info@asyahastanesi.com
  • +90 212 537 16 16 / 444 5 565

6 Farklı Öksürük Türünden Hangisi Çocuğunuzda Var?

Öksürük çocukların hastaneye getirilmesinin en sık rastlanan nedenlerinden biridir. ebeveynler çocuklarının öksürdüğünü görünce normal olarak endişelenmektedir. Öksürük sadece hastalıkların belirtisi değil, aynı zamanda çocuğun hayat kalitesini düşüren bir sorundur. Öksüren çocuklar rahat uyuyamaz ve uykusunu alamaz. Ancak öksürük her zaman kötü olarak düşünülmemelidir. Öksürük aslında bir savunma mekanizmasıdır. Çünkü bazı durumlarda öksürük vücuttaki enfeksiyonları dışarı çıkarmaya yardım etmektedir. Öksürük türleri birbirinden ayrılmaktadır. 

En sık görülen 6 öksürük türü ise şöyledir;


KURU ÖKSÜRÜK
Kuru öksürük balgamsız olan öksürüktür. Genellikle alerjik astımda görülen kuru öksürük ev tozları veya sigara içilmesi nedeniyle oluşan tahriş yüzünden de görülebilmektedir. Alerjik astımın yanı sıra küçük bir parça veya yiyeceğin akciğer kaçması nedeniyle de kuru öksürük oluşmaktadır.


BALGAMLI ÖKSÜRÜK
Çok yaygın görülen balgamlı öksürük genellikle akciğer enfeksiyonları nedeniyle görülmektedir. Balgamlı öksürükle beraber yüksek ateş görülmesi zatürre hastalığı olabileceğini düşündürmektedir. Zaman zaman soğuk algınlığına bağlı oluşan bronşitlerde de balgamlı öksürük görülmektedir.


KURUP ÖKSÜRÜĞÜ
Kurup öksürüğü havlama şeklinde olan öksürüktür. Nefes borusunun girişinde gelişen ödemin nefes borusunu daraltması nedeniyle görülen bu öksürük nefes almada güçlüğe, nefes darlığına ve ıslık çalar gibi nefes sesine de neden olmaktadır.


BOĞMACA ÖKSÜRÜK
Boğmaca mikrobu tarafından oluşan boğmaca öksürük gribal enfeksiyon gibi başlamakta 1-2 gün içinde ilerleyerek öksürürken boğulur gibi nefes darlığı ile kendini gösterir. Öksürük krizlerinin ardından derin nefes alma görülmektedir. Aynı zamanda öksürük sırasında kusmalar da olabilmektedir.


HIRILTILI ÖKSÜRÜK
Akciğerde bronşların daralması nedeniyle ortaya çıkan hırıltılı öksürük astım veya bronşit hastalıklarında ortaya çıkmaktadır. Bu tür öksürükte gırtlaktan ıslık çalıyormuş gibi bir sesler de gelebilmektedir.


PSİKOJENİK ÖKSÜRÜK
Fiziksel nedenlerle açıklanamayan öksürüğe psikojenik öksürük denmektedir. Genellikle gribal enfeksiyon sonrasında devam etmekte ve tekrarlayan kuru öksürük olarak kendini göstermektedir.